23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Købmandskæder med 300 butikker skruer op for conveniece-tiltag

Dagrofas kæder Spar og Min Købmand udvider nu deres sortiment af ”Mad ud af huset”-løsninger med to nye frokostbuffeter, der skal imødekomme den stigende efterspørgsel på nemme og velsmagende måltider. Ifølge en analyse fra Landbrug & Fødevarer er salget af færdigretter og måltidsløsninger steget med 31 procent fra 2019 til 2024.

Det skriver Dagrofa i en pressemeddelelse.

- Vi kan tydeligt se, at kunderne vil have god mad til hverdagens arrangementer – men uden alt det besvær. Med de nye buffeter giver vi dem netop det: god smag, friske råvarer og en pris, der gør det nemt at vælge den lokale Spar- eller Min Købmand-butik, siger Esben Keller, kædedirektør i Spar og Min Købmand.

Begge buffeter – ”Klassisk buffet” og ”Favorit buffet” – er udviklet af kædernes egne madfaglige teams og tilberedt med friske, lokale råvarer. De koster 149 kr. per kuvert og kan bestilles online.

Udvidelsen ses som en strategisk forlængelse af Spars ambition om at styrke sin position som ”hele Danmarks lokale supermarked” samt Min Købmands målsætning om at være det foretrukne valg i lokalsamfundet.

Til sammen har de to kæder omkring 300 butikker.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
Dagligvarer Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|